Čáry, máry pod kočáry

Specifickým hrdelním zločinem bylo odnepaměti čarodějnictví a hanobení mrtvol. A tresty bývaly velice kruté. Zločinec povětšinou skončil na místě toho, jehož pozůstatky zhanobil.
Kutnohorská smolná kniha z roku 1564 uchovává záznam o jakési Anně rybníkářce, která byla vyslýchána právem útrpným a podrobně doznala všelijaké divné kusy a čáry, kterých se dopouštěla společně s nějakou Markytou, šenkýřkou na Baště a rodem z Litomyšle, dcerou Vaňka knihaře:
Na rožně jednomu a druhýmu visalci uřezala jsem vejce. Jedny jsem dala Markytě a druhý sama mám. A sou tam v lochu na prázdným sudě v černým plátně zašitý. A vzala jsem provaz od visalce. Uřezala jsem toho visalce a pověsila to na vích…U šibenice vzala jsem kosti od visalcův  drobný a rtuť. A dělala sem s toho prach a kulky. A psí hlavy vařívala sem. A lila sem to pod prahy, to pro ostudu domu aneb člověka….
U Poděbrad zabili sme muže ženou, nějakýho Karáska, s prvními…A jakůs kurvu sem sama utopila, že mě s mužem líhala. Item : U Limburka  v Kovanicích dva sem otrávila. Jakýhos pacholka u Kláštera u Kouřima oblúpili sme. Byly sme tři kurvy. Tymeš a nějaký Jan Holý z Kovanic, má tam ženu, říkají jí Káča, má dvý neb trý dětí, oni byli se mnou při tom mordu toho Karáska ženou. Já jej držela za ruku a měla jsem kabát mužský a tesák. Vzali sme jim šaty a 6 tolarů. Byl ten nebožtík z Hořatve, Karásek.
Obě tyto dámy se ke svým činům doznaly v plném rozsahu žaloby. Tentokráte jim ani jejich kouzelné lektvary nebyly nic platné. K úplnosti tohoto čarodějnického vyžití však nutno dodat pár maličkostí. Pro svá kouzla a čáry tyto dvě čarodějky uřízly varlata dvěma oběšencům. První byl nějaký Vrba a druhý se jmenoval Šíp. Zač tito dva propadli hrdlu, není v tomto případě nijak důležité. Ty dvě bosorky ještě posbíraly pod šibenicí kosti, roztloukly vše na prach a smíchaly s diviznou a třemichou, aby je mohly použít k čarování.  V dnešní době směšné, že?
Markytu upálili a o den později zemřela i Anna rybníkářka.

A na tom všem umřela, súc ohnivými klíšťmi trhána a potom odřína a na hranici spálena.

TOPlist