Aktuálně

Souhvězdí kata

Kniha, která Vás nenechá vydechnout...

více

dezolat (a) atlas tecka cz

Lukavec.

Jen střípky informací zbyly k nalezení. Pokud bychom chtěli o zdejší pohodnici sepsat sáhodlouhý elaborát, nebude co číst. S největší pravděpodobností spadaly pod funkci pohodného z Lukavce správní okresy Lukavec-Čáslavsko-Mezilesí a Načeradec. Dopídit se jmen je ještě větším oříškem a tak se pouze skromně spokojme s faktem, že v lukavecké pohodnici nikdy nebydlel kat. Vzhledem ke skutečnosti, že nejbližší soud, byť IV. stupně byl ten Čechtický, vzdálený 8 km a k němu si ještě zvali kata z Benešova, nebo Divišova, není možné, aby cestoval touto stranou a přespával zde i popravčí. I když 100% informace to taky není a pravdy se už prakticky nelze dopátrat.

Máme ovšem k dispozici několik málo jmen, jejichž nositelé v lukavecké rasovně mohli koexistovat: Turek Jan, Turková Kateřina, Ulmannová Marie, Vejlupková Kateřina, Vejlupek Václav a Vejlupek Jiří. Data narození či příbuzenské vztahy však zatím nejsou potvrzeny a nedělám si iluze, že do budoucna se něco markantně změní.

Pohodnice v Lukavci, dnes dům č. 22, už nese pojmenování „U Vlachů“ a nachází se jižně od obce při cestě na Pacov, potažmo Salačovu Lhotu. Nutno brát v úvahu, že v době své „největší slávy“ stála jen pravá část budov od středu nové, příjezdové cesty. Levá (při pohledu od brány) je novějšího data. (SÚ Pacov) Jedná se o velmi půvabné stavení, které si svůj ráz dochovalo dodnes. Za domem lze nalézt vzrostlý háj s rybníčkem, který se dříve nacházel nedaleko původní, příjezdové cesty, která vedla spíše od jihovýchodu. Přestože byl evidentně někdo přítomen, nevydal jsem se tentokrát svým „drzým“ směrem, a rozhodl jsem se neobtěžovat domácí svými dotazy. Jednak jsem viděl pouze mladé lidi a tudíž jsem byl na pochybách, o jejich informovanosti stran historie domu a za druhé – třeba bych svým tvrzením mohl způsobit nějaké potíže a to bych vskutku nerad. Ne každému je původ jeho domova ukradený. Možná jsem udělal chybu, možná dobrý skutek. Čert to vem. Až pojedete kolem, posaďte se na protější svah, rozhlédněte se okolím a dumejte…jak jen to tehdy mohlo být…..

Info: Městys Lukavec, Město Pacov

Můj velký dík patří panu J. V., paní V. K., za geneaologické zpracování některých pohodnických a katovských rodů. Tito lidé si z vrozené skromnosti nepřejí být veřejně publikováni a já jsem povinnen jejich soukromí krýt a respektovat.

Foto autor, www.oldmaps.geolab.cz

TOPlist