Aktuálně

Souhvězdí kata

Kniha, která Vás nenechá vydechnout...

více

dezolat (a) atlas tecka cz

vložit příspěvek

Kniha návštěv


Nový příspěvek#293

Petr napsal:22.února 2018, 10:39 hod

Zdravím. Hledám ten mail, na který bych mohl něco poslat, ale nevím kde je. Můžete mně napsat na můj, nebo zveřejnit Váš? Děkuji.

#292

Radka napsal:20.února 2018, 13:07 hod

Zdravím a obracím se na vás s dotazem a prosbou o pomoc.Zabývám se tvorbou rodokmenu naší rodiny.Naše stopy se pohybují okolo Šumperka,Losin,Bludova a okolí.Jsem již tak daleko že mne brzdí jediné a to souvisí s prosbou o pomoc a otázkou Zda jsou někde napsána jména popravených při Velkolosinských procesech.Kde hledat prosím?
Dále jsem se chtěla zeptat zda bylo popraviště v Šumperku a na Třinecku?Děkuji

#291

Administrace reagoval na:31.ledna 2018, 12:51 hod

#289,ARMINIUS napsal:29.ledna 2018, 21:38 hod

Zdravím, nebylo něco obdobného i v okolí Příbrami ? A děkuji za obsáhlé pojednání o vlašimské spravedlnosti - prolil jsem tam nejednu kapku krve kdž jsme o ni coby puberťáci "bojovali".

Příbram měla dvě popraviště. Šibenice stávala nad židovským hřbitovem "Na vysoké spravedlnosti" někde v místech dnešní kóty 562 a stínadla stály v místech za hřbitovem, kde se dnes říká "U hvězdičky".Pranýř dokladován "Na rynku" koncem 17. století.

#290

DrKluge reagoval na:30.ledna 2018, 01:53 hod

#289,ARMINIUS napsal:29.ledna 2018, 21:38 hod

Zdravím, nebylo něco obdobného i v okolí Příbrami ? A děkuji za obsáhlé pojednání o vlašimské spravedlnosti - prolil jsem tam nejednu kapku krve kdž jsme o ni coby puberťáci "bojovali".

Na www.mapy.cz -Změnit mapu-Turistická nalezneme cca 1200m sv.od náměstí Šibeniční vrch.Popraviśtě bylo asi poškozeno stavbou hvězdárny.

#289

ARMINIUS napsal:29.ledna 2018, 21:38 hod

Zdravím, nebylo něco obdobného i v okolí Příbrami ? A děkuji za obsáhlé pojednání o vlašimské spravedlnosti - prolil jsem tam nejednu kapku krve kdž jsme o ni coby puberťáci "bojovali".

#288

DrKluge napsal:21.ledna 2018, 23:45 hod

CK,jak jinak,popraviště naštěstí nalezneme na http://oldmaps.geolab.cz/ a to I.vojenské mapování. Srovnáním s dnešní situací vychází na výšinu mezi Hornobranským rybníkem(byl už v 18.stol.) a ohybem Vltavy do míst zahrádkarské osady.

#287

Administrace napsal:6.ledna 2018, 20:33 hod

Dobrý den. Do ČK se prozatím nechystám, takže jsem na toto téma zatím nijak moc nepátral. Popraviště se zděnou šibenicí se nacházelo pravděpodobně nedaleko cesty ke Kaplici v místech pod nemocnicí. O katovně mám sice někde uložený nějaký článek, ale pokud se nemýlím, není bezpečně prokázáno, že ten dům sloužil jako obydlí městkého kata. Více byste se určitě dočetla v práci pana Bastla - Kriminalita a její postih v činnosti českokrumlovského, hrdelního soudu v období 1550-1601 a v Popravčí knize pánů z Rožmberka jejíž přepis vydal SOA Třeboň. Odkazy na veškerou literaturu naleznete v publikaci Hrdelní soudnictví českých zemí - Francek, Šimek, vydal SOA Zámrsk.

#286

JK napsal:5.ledna 2018, 13:21 hod

Dobrý den,
hledala jsem ve vašich textech Popraviště také město Český Krumlov.
Bohužel jsem to tam nenašla, ale předpokládám že popravčí místo se nacházelo za řekou Vltavou na Plešivci-starém nad dnešními schody. Na malém náměstíčku je bývalá katovna se sgrafity pam.chráněn, asi uprostřed malá boží muka. Nedaleko je okresní soud-dole pod kopcem a naproti park, který byl ještě nedávno hřbitovem. Vedle soudu naproti tohoto parku je synagoga.
Existuje nějaká literatura na toto téma o Č.Krumlově? Děkuji za odpověd.

#285

Administrace napsal:28.prosince 2017, 22:17 hod

Doporučuji zapůjčit si v knihovně Dějiny města Přerova, vydalo město Přerov, nebo Přerovské hrdelní právo (J. Dostál) Tam se dozvíte vše podstatné. Já jsem zatím tyto publikace nijak důkladně nestudoval. A poslední stětí mečem v Království..?? Nebo v Monarchii..?? Obojí by bylo tuze složité vyhledat...

#284

Tomáš Kopal napsal:27.prosince 2017, 19:05 hod

Dobrý večer.Děkuji moc za odpověď ohledně hrdelního práva a města Přerova.Nevěděl jsem,že město disponovalo vlastním popravištěm,můžete mně prosím napsat,kde se nacházelo? Ještě bych se chtěl vrátit k mé minulé otázce ohledně posledního stětí. Vy jste mně odpověděl směrem k městu Přerovu,ale já se zajímal o poslední stětí mečem v Českém království. To bude asi taky oříšek,viďte? Přesto děkuji za odpověď a přeji hezký večer,potažmo den. Kopal .

Počítadlo návštěv TOPlist